Prawda

Nierzadko bywa niewygodna i upokarzająca. Szacunek dla prawdy jest podstawową, choć niełatwą zasadą dyscypliny wewnętrznej w życiu chrześcijańskim. Mimo to, unikamy prawdy nie rozumiejąc, że tym samym rezygnujemy z bliskiej relacji osobowej z Jezusem, który powiedział: Ja jestem drogą, prawdą, i życiem (J 14,6). Unikanie prawdy to jedna z pułapek, jeszcze jeden sposób oszukiwania samych siebie, dzięki któremu staramy się swoje zranione wnętrze zachować przed nadmiernym doznaniem bólu. Uniki wobec prawdy stanowią część psychicznego mechanizmu obronnego, który wypracowaliśmy przez cde lata i nieświadomie posługiwaliśmy się nim tak, aż wpleciony został w strukturę naszej osobowości.
Zanim zatem zastanowimy się jak zasadę tę wprowadzać w życie, trzeba uświadomić sobie nasz oszczędny sposób posługiwania się prawdą. Zechciejmy zatem zrozumieć motywy naszych uników.

Witaj na moim portalu! Znajdziesz tutaj wiele informacji dotyczących edukacji i wiedzy. Wpisy jakie tutaj zamieszam dotyczą tematyki popularno-naukowej, Mam nadzieję, że formuła bloga Ci się spodoba! Zapraszam do śledzenia mojej strony!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)